Home - samochody - Porsche 356 – klasyk który warto znać

Porsche 356 – klasyk który warto znać

Posted on 19 lutego, 2015 in samochody

Porsche 356 to pojazd, który w historii firmy Porsche jest bardzo istotny. Jest to pierwszy samochód wyprodukowany przez tą firmę. Pierwszy i trzeba przyznać bardzo udany.

porsche356

Pojazd zaprezentowano w roku 1948. Zaprojektowaniem pojazdu zajął się sam twórca firmy, Ferdynand Porsche. Samochód, w wielu rozwiązaniach technicznych przypominał Volkswagena Garbusa. Podobnie jak on, posiadał czterocylindrowy silnik umieszczony w tylnej części pojazdu. Wiele elementów zapożyczono z tego kultowego dziś pojazdu, nadwozie jednak zostało zaprojektowane od podstaw. W toku produkcji pojazdu, odchodzono od części Volkswagena, zastępując je produktami Porsche, poprawiając w ten sposób zarówno osiągi jak i sprawność techniczną pojazdu.

Porsche 356 produkowano w dwóch wersjach nadwoziowych – coupe oraz cabrio. Ciekawostką jest to, iż z biegiem produkcji, liczba produkowanych kabrioletów rosła. W pięćdziesiątych latach ubiegłego wieku, liczba kabrioletów Porsche 356, przekroczyła 50 procent wszystkich aut tego modelu. Wersje cabrio, z nieco przekonstruowaną szybą przednią i dachem, eksportowano do Stanów Zjednoczonych, gdzie okazała się wielkim hitem i znajdowała nabywców, szczególnie w stanach, charakteryzujących się dość wysoką temperaturą powietrza. Sprzedaż tych pojazdów w Europie, również była dość wysoka.

porsche356-2

Porsche 356 występowało w kilku wersjach silnikowych. Pojazd produkowano z silnikami o pojemności od 1,1 do 2 litrów. W przenoszeniu mocy na tylne koła pojazdu, pośredniczyła czterobiegowa manualna skrzynia biegów.

Pojazd produkowano do roku 1965. Rok wcześniej zaprezentowano następcę pojazdu, czyli model Porsche 911. W Stanach Zjednoczonych kilkaset samochodów zmontowano w roku 1966, ale otrzymały oznaczenie rocznikowe – 1965. Więcej o tym modelu w tym znakomitym dokumencie:

Pojazd stał się pierwszym, tak popularnym pojazdem sportowo – użytkowym. Jego następca, Porsche 911, przejął z poprzednika wiele rozwiązań i jak pokazały kolejne lata, stał się samochodem kultowym.