Naczepy firanowe, określone też kurtynowymi, kwalifikowane są do wariantu naczep plandekowych. Miano tego rodzaju naczep wzięła się od trybu rozwijania przestrzeni ładunkowej. Polega ona na przemieszczeniu plandeki która zamocowana jest na specjalnej prowadnicy. Z tej przyczyny czynność jest podobna do rozchylania firanki, stąd też wzięła się nazwa naczep.
Autor: Blondin Rikard
Źródło: http://www.flickr.com
Naczepy wariantu „firanka” nie różnią się sporo od klasycznych plandek lub platform. Do ich produkcji stosuje się z reguły te same podzespoły. Te same są posadzki, pozwalające na wjazd obarczonego ciężarem wózka widłowego oraz burty czołowe, wyposażone w miejsca mocowania ładunku i wytrzymujące obciążenia w przybliżeniu 10-11 ton. Różnice rozpoczynają się nad podłogą ładowni. Kiedy chodzi o bezpieczeństwo i funkcjonalność, to brak standardowych burt wymaga stosowania bardziej wymyślnego układu mocowania ładunku – kliknij.
Stosuje się zarówno m.in. przyspawany wzdłuż burt 2-3 cm wielkości rant. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie bocznym ruchom palet w ciągu pokonywania zakrętów przez samochody ciężarowe – sprawdź koniecznie, do jakich naczepy są przymocowywane. Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa przewozu ma sama plandeka. Jest trwała, nieprzemakalna, odporna na rozerwania. Jej przymocowanie górne i gęste pasy naciągowe z dołu w powiązaniu ze znaczą grubością materiału, zapewniają, że niekiedy w przypadku mocnego przechylenia się ekwipunku, nie wyleci on na drogę.
Zainteresowała Cię ta kwestia? Jeżeli poszukujesz uzupełniających informacji, które również będą przydatne, kliknij tu oraz sprawdź więcej w tej treści (https://www.hurtopony.pl/opony-osobowe-205-55-16.html).
To, co czyni z firanki naczepę prędkiego załadunku to też rozsuwane kłonice, pozwalające na nieograniczony boczny załadunek wózkiem widłowym oraz podnoszone dachy.
W naszym kraju rynek naczep rozpoczął rozwijać się na dobrą kwestię nie wcześniej niż kilka lat temu. Decydującym elementem jego przemian były statuty jak również aspekty logistyczne, takie jak czas załadunku, wygoda eksploatacji przy równoczesnym zachowaniu stanu bezpieczeństwa, niższa masa oraz większa ładowność pojazdów. Firanki, obok wywrotek to najchętniej pozyskiwane produkty. Różnorodność zastosowań powoduje, iż przewoźnicy ochoczo nabywają tabor zdatny zrealizować przeróżne czynności transportowe.