Home - Klasa-str - O motoryzacji słów parę - Na czym polega wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co trzeba o tym wiedzieć?

Na czym polega wulkanizacja? Jakie są metody naprawiania opon? Co trzeba o tym wiedzieć?

Posted on 17 listopada, 2021 in O motoryzacji słów parę Trochę o częściach Usługi motoryzacyjne

Opony faktycznie pojawiły się dość nie tak dawno. Ich najbardziej istotnym składnikiem jest kauczuk, natomiast w formie nieprzetworzonej jest dosyć twardy i niezbyt elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji zyskuje na elastyczności, pozwalając na stworzenie opony, która spełni aktualnie wymogi.

Sam proces obróbki kauczuku dzięki wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. To działanie otworzyło pozostałym drogę do tworzenia opon, jednakże nie były one jeszcze tak dopasowane jak te, jakie znamy aktualnie. Na samym początku wulkanizacja polegała na podgrzewaniu kauczuku z siarką, obecnie zaś stosuje się różnorakie odmiany polimerów i związków, jakie wywołują tworzenie się mostków sulfidowych między cząsteczkami.

wymiana opon

Autor: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Brzmi to dosyć zawile, jednakowoż efektem tej reakcji chemicznej jest stworzenie surowca, bardzo często gumy, o bardziej znacznej odporności na uszkodzenia i zwiększonej elastyczności. Widząc pierwsze opony możemy dostrzec jak bardzo różnią się od tego, co znamy dziś. W drugiej połowie 19 wieku rządziły dętki, i nieważne czy opony były stosowane do rowerów czy pierwszych samochodów. Aktualnie to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, ale obowiązuje w oponach rowerowych. Obecnie w oparciu o wulkanizację nie tylko tworzy się opony, ale także się je naprawia. Technologia poszła więc do przodu, więc powstały techniki naprawienia ogumienia dzięki wulkanizacji chemicznej, zobacz też Autoplusgarage. Jednak za pomocą takich rozwiązań nie da się naprawić wszystkich uszkodzeń. W profesjonalnych warsztatach można odnaleźć maszyny i narzędzia (podziemne maszyny górnicze) do wulkanizacji bardziej wiekową, jak i nową metodą.

Pierwszy sposób wymaga bardziej znacznego doświadczenia, lecz również specjalnych form, które umożliwiają uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Umożliwia to na naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, jakie ciężko naprawić chemicznym sposobem. Druga metoda – chemiczna, pozwala na szybką naprawę uszkodzeń punktowych, takiego rodzaju jak przebicie opony gwoździem lub
śrubą. Nie musimy się obawiać, iż jedna z możliwości to wymiana opon, ponieważ wulkanizatorzy dzięki tej metodzie mogą nam prędzej oddać sprawne opony, jakie będą służyć miesiącami, a czasem i latami. Jak widać więc, wulkanizacja Marex pomimo że została wynaleziona dawno temu, to ciągle jest niezbyt poznana. Jednak jej zalety poznać można podczas każdej wizyty u wulkanizatora.

Porównaj: